Menu
Your Cart

Zaman Damgası SmartHub

Zaman Damgası SmartHub
Label
Zaman Damgası SmartHub

Dijital dönüşüm önemli elementlerinden olan zaman damgası, ülkemizde sadece BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)'nın yetkilendirdiği ESHS (Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı)'ler tarafından sağlanmaktadır. Zaman damgası uygulaman dokümanlar yasal geçerli statüsü kazanırlar. Yurt dışında bulunan CA (Certificate Authority)'ler tarafından sağlanan servisler ise yasal geçerlilik içermediği için kullanılmaları dokümana herhangi bir değer katmaz.


Yerli ESHS'ler bu hizmeti sağlarken kullanıcı hesapları tanımlar ve her bir zaman damgası işlemi bir kontör (kredi) olacak şekilde kullanıcıya ulaştırırlar. BTK ESHS'leri iş sürekliliği ve yüksek erişebilirlik konusunda denetlemektedir. ESHS'lerde bu arzı oluşturacak özellikleri sunmaya çalışır.


Zaman Damgası SmartHub Nedir?

SmartHub yurt içinden bulunan ve yetkilendirilmiş ESHS'lerin sağlamış olduğu zaman damgası hizmetlerini tek bir platformda toplar ve erişilebilirlik durumuna göre zaman damgasını uç uygulamanın kullanmasını sağlar. SmartHub, uygulamalar arası birer yüksek erişilebilirlik ve iş sürekliliği katmanıdır.


Zaman Damgası SmartHub'ı Ne İşe Yarar?

Farklı hizmet sağlayıcılardan aldığınız zaman damgasını uygulamaların entegrasyon gerektirmeksizin, kullandıkları mevcut uygulamalar ile zaman damgası atmasını sağlar. RFC 3161 standartlarında olduğu için entegrasyon gerektirmez. ESHS'lerin kesintilerinden erişilebilirlik problemi olmaksınızın kullanmanızı sağlar.


Zaman Damgası SmartHub'ı Neden Kullanmalıyım?

SmartHub'ın 3 temel kullanım senaryosu vardır. Uygulamalarınızın bu senaryolar konusunda yetersiz kaldığını düşünüyorsanız, SmartHub'ı mutlaka kullanmalısınız.


1. Ticari bir iş modeli oluşturmak

SmartHub'lar sınırsız kullanıcı oluşturabilirsiniz. Kullanıcılarınız zaman damgasını tüketirken bu kullanıcı adı ve şifresini kullanırlar. Herbir kullanıcıya belirlediğiniz miktarda kontör yükleyebilir ve bunları raporlayabilirisiniz. Siz ise bu işlemi yaptırırken tüketilen kontörler size ait ESHS'lerden aldığınız Zaman Damgasını hesabınızdan tüketilir.


Saha pratiklerinden gözlemlediğimiz bir çok senaryoda ESHS tarafından sağlanan kullanıcı adı ve şifreler yazılımların içine gömülmektedir ya da kullanıcılardan ESHS'den hesap açtırmaları teşvik edilmektedir. Ancak her iki senaryoda da uygulamayı sağlayan sizler bu kısımla da ilgili destek vermek zorunda kalırsınız. SmartHub size sizin yönetebildiğiniz, katma değerlendirebileceğiniz bir katman sağlayarak bu alanı bir iş modeline dönüştürmenizi sağlar.


2. Yüksek Erişilebilirlik ve İş Sürekliliği

Kurumunuz sağladığı hizmetler ve ürünlerle bazı yeterlilikleri sağlamakla yükümlü ise SmartHub tam size göre. Saha pratiklerinde gözlemlenen nadir de olsa ESHS'nin zaman damgası talebine cevap veremediği veya yetersiz kredi miktarının yüklü olmama durumlar yaşanmaktadır. Yazılımlarının bu nadir olan durumlarla ilgili senaryolar içermiyorsa, process'leriniz bu noktada başarısız olur ve iş manuel süreçlere döner.

SmartHub havuz içerisinde bulunan ESHS'lerin hizmetlerinin birinden size zaman damgasını sağlar. Uygulamalarınız bu kesinti ve diğer olumsuzluklardan etkilenmez.


3. Yönetebilirlik

Kurum içerisinde e-Fatura, e-Defter, log arvişleme, KVKK işlem zaman damgala ve benzeri işlemleri için farklı sunucularda farklı uygulamalar çalıştırıyorsunuz. Bunların herbirine birer hesap açıyorsunuz veya tek bir hesap üzerinde yönetmeye çalışıyorsunuz. Devamında ise hesapları yönetip takip etmeye çalışıyorsunuz. SmartHub bu durumlarda, tanımladığınız IP, network vb ağ katmanlarında kullanıcı adı gerekmezsizin (veya tanımlayarak), cihazlarınızı tek çatı altından yönetmenizi sağlıyor. İşlem sonrasında da yapılan talep ve istekleri raporlayabiliyorsunuz.


Zaman Damgası SmartHub Nasıl Çalışır?


  • ESHS'den temin ettiğiniz hesapları tanımlarsınız.
  • SmartHub üzerinden Uygulamalar/Müşterileriniz için hesap oluşturursunuz.
  • Uygulamalara SmartHub hesap bilgilerini girersiniz.


Yorum yap

Not: HTML kullanmayın!
Kötü İyi
Captcha
  • Stok: Stokta Var
  • Model: v1.0
₺0,00
KDV Öncesi: ₺0,00
Etiketler: zaman , damga , smarthub , yazılım , ürün