Menu
Your Cart

Sıkça Sorulan Sorular

Aldığınız ürünlerden vw hizmetlerden iade ve değişim şartları oluştuysa siparişinizin size ulaştığı günü takip eden 14 gün içerisinde ürünün faturası ile birlikte belirtilen kriterler çerçevesinde iadesini gerçekleştirebilir, yeni ürünle değiştirebilir veya para iadesi alabilirsiniz.

Bunun için lütfen destek@edonusum.net adresine içinde sipariş numaranızın ve iade sebebinizin olduğu bir e-mail atın.

İade edeceğiniz ürünü orijinal ambalajında ve tüm aksesuarlarıyla ve faturası ile birlikte hazırlayınız ve E DÖNÜŞÜM NET tarafından size gönderilen e-mailde belirtilen kargo firması ile “Gönderici Ödemeli” olarak sizinle paylaşılan adrese gönderiniz. Faturasız gönderilen iade ve değişim ürünleri kanuni zorunluluk nedeniyle kabul edilemeyecektir.

İadenizi gönderdikten sonra, kargo firmasının sizinle paylaşmış olduğu gönderi kodunuzu bize bilgi@edonusum.net  adresimize e-mail atarak gönderin.

Satın alınan ürünlerin "Cayma Hakkı" dahilinde iade edilebilmesi için satın alınan ürünün orijinal kutusunda ve içerisinde bulunan ambalajlara zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte hasarsız ve eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. Müşteri onayı verilmiş ürünler için "Cayma Hakkı" dahilinde iade alınmaz.

Tarafınıza ulaşmış siparişlerin iptali ve iadesi ürünler E DÖNÜŞÜM NET’e geri geldikten sonra 7-14 iş günü içinde, ödemenin gerçekleştirildiği şekilde yapılmaktadır. Kredi kartı ile ödemesi yapılan siparişlerin iadesi, ödeme yapılan kredi kartına 7-10 iş günü içinde yapılmaktadır. 

Memnun kalmadığınız veya herhangi başka bir neden ile değiştirmek istediğiniz ürünler için 14 gün boyunca değişim hakkınız bulunmaktadır. Değişim yukarıda tanımlı kapsam dışı ürün ve durumlarda yapılmamaktadır.

Karfodan Kesinlikle Ambalajı Açılmış, Paketi Bozulmuş, Eğirilmiş Ürünleri almayınız. Böyle bir durumda hemen kargo görevlisinin yanında bir Tutanak Tutarak, Ayrıca Gelen teslimat ambalajının resmini çekerek kargo görevlisine imzalatıp, kargoyu iade ediniz. Bu belgelerle birlikte resimleri de tarafımıza gönderiniz. (bilgi@edonusum.net). Bu kargoları ambalajı bozulmuş, yırtılmış, açılmış şekilde aldığınız durumda sorumluluk tamamen size geçmektedir.


Bu durumda hemen Yetkli Servise Başvurup hemen DOA raporu ile Ayıplı malın Durumunu onayladtır belgeyi alıp bize gönderiniz. İade ve değişim işlemlerinizi bundan sonra başlatabiliyoruz.

Ürünü iade süresi içerisinde tarafımıza göndermeniz halinde, gerekli kontroller yapılarak müşteri hizmetlerimiz konu ile ilgili olarak tarafınıza gerekli bilgi dönüşünü en kısa zamanda sağlayacaktır ve ürün/ürünlerin değişimi yapılacaktır. Ürün/ürünlerin firma stoklarında olmaması durumunda siparişiniz iptal edilerek para iadesi işlemi gerçekleştirilecektir. Ambalajın açılmaması, aksesuarların tam olması, kurulumun ve aktivasyonların yapılmamış olması, faturanın gönderilmesi şartları geçerlidir.